Nöral İşitme Engelli Vaka Hikayesi

Bu çalışmada nöral işitme kaybı yaşayan hastanın tedavi sonuçları derlenmiştir. Aşağıda anlatılan vaka bu til hastalar ile çalışmanın özel dikkat gerekliliğinin ispatıdır.

Hasta 20 yaşında , 2.seviye engelli. Teşhis: Nöral işitme kaybı IV. seviye. Sağırlık. Ebeveynleri bilinmiyor. Sağırlık nedeni belli değil- doğuştan veya edinilmiş (6-12 aylıkken). Her iki kulak sağır. Hasta yüzü ifadesiz ve mimiksiz ( maske gibi ), temasta heyecanlanıyor, gözler dikkatli “ sorgulayıcı”. Ses tek tip ve ton “ a – ı “ olarak telaffuz edilmekte.

Genel olarak sağlıklı. Başka bir kusuru görülmemekte.
İşitme, konuşma ve kelime sorunu odyolog tarafından laboratuvarda incelenmiştir. Nörofizyolojik araştırmada ses iletiminde kopukluk tespit edilmiştir ( sinirsel impuls Medulla oblongata seviyesinde kesintiye uğruyor) ancak nedeni belli değil.

Günlük konuşma ve çığlık atma algısı yok. odyometrik ölçüm hava ve kemik iletkenliğinin eksik olduğunu gösteriyor – 500 Hz kadar. Hasta daha önce yüksek sesleri algıladığını hatırlıyor , ayrıca sesin şiddetindeki değişimi de fark ediyor.

Tedavi hastanın isteği üzerine başlatıldı. Kesin sonuç alabilme garantisinin bulunmadigi hasta tarafından kabul edildi. Beş-yedi seans sonra kör bir baş ağrısı yaşandı ancak sürekli değil. 12 seans sonra yüzünde ve ensesinde döküntüler meydana geldi. Kör ağrılar devam etti ve altı seans sonrası şiddeti arttı. Hasta ses algılamada artış yaşandığını , radyo seslerini daha net duymaya başladığını söyledi. Ses algılama aralığı 8000 Hz kadar çıktı 70-90 dB seviyelerinde sesler duyuldu ( daha önce 120 dB bile farkedilmiyordu ki bu uçak motoru sesidir )

Ancak insan doğası için bu yeterli değildir. Bu yüzden hasta uygun bir işitme cihazı için uzmana yönlendirildi.
Bölge hastanesinde uygun işitme cihazı bulundu. Tercümanın anlatımı ile hastaya cihaz uygulamasından sonra (düşük güçte )kısa bir şok yaşanmıştır. İki gün mütakip hasta hece telafuz çalışmalarına başlamıştır. Dış görünüşü değişmiş, mimikler canlanmış ve hareketli bir yapıya bürünmüştür.